Category Archives: Genel

Savaşlar ve Afetlerde Erken Rehabilitasyon El Kitabı

Sevgili meslektaşlarımız,

Üyesi olduğumuz World Confederation for Physical Therapy (WCPT)’nın nörolojik fizyoterapi ilgi grubu olan International Neurological Physical Therapy Association (INPA) tarafından bizlerle paylaşılan “Savaşlar ve Afetlerde Erken Rehabilitasyon El Kitabı” rehabilitasyon alanında çalışan tüm profesyonellere önemli bir bilgi kaynağı olarak hazırlanmıştır. Aşağıdaki linkten kitabın tamamına ulaşılabilir.

Alanda çalışan tüm meslektaşlarımıza fayda sağlaması dileklerimizle.

Kitapçığa erişmek için tıklayınız.
İlgili web sayfasına ulaşmak için tıklayınız.

TFD Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Egzersiz ile Serebral Düzeyde Meydana Gelen Değişimler konulu bültenimiz yayında.

Değerli okuyucular,

Temmuz bültenimizde “Egzersiz ile Serebral Düzeyde Meydana Gelen Değişimler” konusu incelendi.

Hepinize keyifli okumalar dileriz.

Bültenimize erişmek için tıklayınız.
Yayınladığımız önceki bültenlere erişmek için tıklayın

TFD Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Nörolojik Fizyoterapi Çalıştayı Başarıyla Gerçekleştirildi.

Nörolojik Fizyoterapi Çalıştayı

14 Aralık 2018 

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Nörolojik Fizyoterapi Grubu ve İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı işbirliği ile İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde  14 Aralık 2018 tarihinde Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon alanında eğitim ve ulusal araştırmaların tartışıldığı Nörolojik Fizyoterapi Çalıştayı 52 fizyoterapist ve 109 son sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir.

Çalıştayın ilk iki oturumunda Türkiye genelindeki üniversitelerde Nörolojik Rehabilitasyon alanında yapılmış olan lisansüstü tezlerin sunumu gerçekleştirilmiş ve tartışılmıştır. Son oturumunda ise “Nörolojik Rehabilitasyon, Nöroşirurjik Rehabilitasyon, Nörofizyolojik Yaklaşımlar Lisans Dersleri Kapsamında Anlatılan Konular”, “Lisans ve Lisansüstü Eğitimde Klinik Pratik Uygulamalar” ve “Nörolojik Fizyoterapi Alanında Yapılacak Araştırmalarda Kalitenin Arttırılması” ile ilgili üç çalışma grubu oluşturularak fikir alışverişinde bulunulmuş ve ortak kararlar alınmıştır.

            Lisans dersleri kapsamında anlatılan konuların çalıştaya katılan üniversiteler genelinde benzer olduğuna, Nörofizyolojik Yaklaşımlar ile ilgili tüm okullarda bu ders kapsamında anlatılması gereken ortak konu içeriğinin oluşturulmasına vurgu yapılmıştır.

Lisans eğitiminde klinik pratik uygulamalar kapsamında öğrencilerin staj yapacakları ünitelerin özellikleri, staj süresi staj gruplarındaki maksimum öğrenci sayısı, staj defteri ve süpervizör deneyimi ile ilgili optimal kriterler tartışılmıştır. Lisansüstü eğitimde klinik pratik uygulamalar kapsamında ise öğrencilerin en az 2 yıllık deneyiminin olması ve alanla ilgili eğitimlere ve kurslara katılmış olması gerekliliği sonucuna varılmıştır.

Nörolojik fizyoterapi eğitiminde ve yapılacak araştırmalarda kalitenin arttırılması için multidisipliner çalışma ortamının sağlanması, çok merkezli çalışma bilincinin oluşturulması, proje bazlı öğrenme stratejilerinin geliştirilmesi ve yapılan tez çalışmalarının yayına dönüştürülmesinin teşvik edilmesi kararlaştırılmıştır.

Çalıştaya katkıda bulunan tüm meslektaşlarımıza teşekkür ederiz.

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Nörolojik Rehabilitasyonda Tüm Vücut Vibrasyonu Kullanımı Aralık Bültenimizde

Değerli okuyucular,

2018 yılının son bülteni olan Aralık ayı bültenimizde

Pamukkale Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan Uz. Fzt. Mehmet DURAY, Doç. Dr. Nilüfer ÇETİŞLİ KORKMAZ, Doç Dr. Filiz ALTUĞ ve Lefke Avrupa Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden değerli hocamız Prof. Dr. Uğur CAVLAK’ın katkıları ile “Nörolojik Rehabilitasyonda Tüm Vücut Vibrasyonu Kullanımı” konusunu el aldık.

Keyifli okumalar dileriz…

Bültenimize erişmek için tıklayınız.
Yayınladığımız önceki bültenlere erişmek için tıklayın

TFD Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Nörolojik Fizyoterapi Çalıştayı’na sizleri davet ediyoruz.

Değerli meslektaşlarımız,

Türkiye Fizyoterapistler Derneği Nörolojik Fizyoterapi Grubu ve İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa SABİF FTR Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı işbirliği ile İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi’nde  14 Aralık 2018 tarihinde gerçekleştirilecek olan, Nörolojik Fizyoterapi&Rehabilitasyon alanında eğitim ve ulusal araştırmaların tartışılacağı Nörolojik Fizyoterapi Çalıştayı’na sizleri davet etmekten gurur ve mutluluk duyarız.

Doç. Dr. Ela Tarakçı
TFD Nörolojik Fizyoterapi Grup Başkanı

 *Katılım ücretsizdir. Katılacak meslektaşlarımızın buradaki formu kullanarak kayıt yaptırması gerekmektedir.

**Çalıştay Programına buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

***Çalıştay Adresi
İstanbul Üniversitesi- Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi

Adres: Zuhuratbaba Mahallesi, Demirkapı Cad. Karabal Sk. Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Bahçesi içi, 34147 Bakırköy/İstanbul

Spinal Kord Yaralanmalarında Pulmoner Komplikasyonlar ve Rehabilitasyon Kasım Bültenimizde

Değerli okuyucular,

Kasım ayı bültenimizde İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü Nörolojik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı öğretim üyesi Rüstem Mustafaoğlu bizlere Spinal Kord Yaralanmalarında Pulmoner Komplikasyonlar ve Pulmoner Rehabilitasyon konusunu ayrıntılı olarak yazdı.

Keyifle okuyacağınızı ümit ediyoruz…

Bültenimize erişmek için tıklayınız.
Yayınladığımız önceki bültenlere erişmek için tıklayın

TFD Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Parkinson Hastalarında Bilişsel Bozuklukların Değerlendirilmesi Ekim Bültenimizde

Değerli meslektaşlarımız,

Ekim ayı bültenimizde Pamukkale Üniversitesi, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan Doç.Dr. Nilüfer ÇETİŞLİ KORKMAZ ve Fırat Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü’nden Uzm.Fzt. Furkan BİLEK “PARKİNSON HASTALARINDA BİLİŞSEL (KOGNİTİF) BOZUKLUKLARIN DEĞERLENDİRİLMESİ” konusunda değerli bilgileri bizlerle paylaştılar.

Hocalarımıza teşekkürlerimizi sunuyor, sizlere keyifli okumalar diliyoruz.

Bültenimize erişmek için tıklayınız.
Yayınladığımız önceki bültenlere erişmek için tıklayın

TFD Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Nörolojik Hastalıklarda Spor Ağustos Bültenimizde

Değerli meslektaşlarımız,

Nörolojik hastalığa sahip olan engelli bireylerin hayatında önemli bir yere sahip olan spor ile ilgili Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu’ndan Dr.Öğr.Üyesi Emre BASKAN’ın yazısını Ağustos ayı bültenimizde sizlerle paylaşıyor, keyifli okumalar diliyoruz.

Bültenimize erişmek için tıklayınız.
Yayınladığımız önceki bültenlere erişmek için tıklayın

TFD Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Grubumuzun 2015-2018 faaliyetlerinin yer aldığı Nisan ayı bülteni yayında

Değerli meslektaşlarımız,

Nörolojik Fizyoterapi Grubu 2015-2018 faaliyetlerinin yer aldığı Nisan ayı bültenimiz yayınlanmıştır.

Bültenimize erişmek için tıklayınız.
Yayınladığımız önceki bültenlere erişmek için tıklayın

TFD Nörolojik Fizyoterapi Grubu

Yeni Koordinatör Seçimi

TFD Nörolojik Fizyoterapi grubunun değerli üyeleri,

Grubumuz yapmış olduğu grup toplantısında yeni koordinatörünü seçmiş bulunmaktadır. Grup koordinatörü Doç. Dr. Ela TARAKÇI, koordinatör yardımcıları; Doç. Dr. Muhammed KILINÇ ve Doç. Dr. Burcu ERSÖZ HÜSEYİNSİNOĞLU olmuştur. Eski ekip olarak yeni ekibimizi kutluyor ve başarılar diliyoruz.

Doç. Dr. Arzu GÜÇLÜ GÜNDÜZ
Doç. Dr. Sevil BİLGİN
Doç. Dr. Çiğdem ÖKSÜZ
Doç. Dr. Özge ERTEKİN
Yrd. Doç. Dr. Gözde İYİGÜN